Bir tuzak olarak İslamcılık

Hedefi ortadan kaldırmak için iyi kamufle edilmiş, kolay tetiklenen patlayıcılarla kurulan tuzaklara bubi tuzağı denir.

Bubi tuzağı, yok eder, parçalar ve yaşamsal fonksiyonları yitirir.

İslamcılık, bir bubi tuzağıdır.

Müslüman dinamizmi yok etmek gerektiğinde ya da oluşumu engellenmek istendiğinde İslamcılık tuzağı kurulur.

İslamcılık; Müslümanı anne-babasından, toplumundan soyutlayan, şekli her söylem ve eylemin bıraktığı izdir.

Müslüman coğrafyada örneklerine bol miktarda tanık olduğumuz bu tuzak; bir Müslüman’ın en kolay düştüğü tuzaktır.

Buna kapılmaya teşne görüntüsü veren Türkiye İslami hareketi, bu tuzağa doğru sürükleniyor.

Küresel network, İslamcılığı kullanarak Doğu’da istediği sonucu almak noktasında profesyonelleşmiş durumda. Bu konuda onlarla yarışmak ya da mücadele etmek stratejik olarak doğru değil. Sağ çıkmanın mümkün olmadığı bu alandan uzak durmaktan başka çare bugün için yok.

Paradoks şu; Müslüman toplumlarda İslamcılık, toplumla bütünleşmenin değil toplumdan soyutlanmanın bir aracı.

Bir şekilde dünyayı kurtarma, alelacele İslam devleti kurma fikri Müslümanların dimağına saplanmış paslı bir savaş dönemi fikri. Müslüman olmadan, İslamileşmeden, Müslüman olgular var etmeden sonuç almaya çalışan, çağın realitelerini ıskalayan ezik asırların mirası, kalıplaşmış, bize dair bir cihat psikolojisi.

Son yüzyılda ise, Sosyalizmin mücadele yöntemleri devşirilerek Müslüman toplulukları, İslam adına geri dönülmez bir kapana sıkıştıran macera dolu bir mefkûre.

İslami büyük sözler altına gizlenen üçüncü sınıf bir “doğrudan satış”  yöntemi.

En kutsal değerleri Müslümanın gözüne sokup örgütlere dâhil eden sonra illegalitenin en süfli yöntemlerinin boyunduruğuna sokarak bir yön çizen tufeyli bir üslup.

Müslüman toplumları, üretilen İslamcılıklar parçalıyor. İslami dinamizm ve hakikatli direniş öykülerinin yönü; suni İslamcı çıkışlarla değiştiriliyor.

-Kurt avlayan ses dalgaları gibi- önce yoğun ve keskin bir anti-İslam sinyal yayıyorlar, ardından sinyalin ulaştığı coğrafyaları tarıyor, ağa düşeni örgütlüyorlar.

Müslümanı kendini dava için feda etme duygusundan yakalayıp izole ediyorlar.

Yeryüzünde fitneden eser kalmayıncaya kadar mücadele etme fikriyle yoğrulmuş kalpleri, kendi gerçekliğinden kopararak Prokrustes yatağına bağlayarak biçimlendiriyorlar.

Bu yöntemi; testten geçirip damıtılmış haliyle şimdi Türkiye’de uygulamaya çalışıyorlar.

Türkiye’deki demokrasi, normalleşme, sivilleşme ve yenilenme mücadelesini, İslamcılık tuzağıyla küçültüp sonra kendi içinde patlatacaklar.

Türkiye toplumunun siyasallaşmasını, tarih ve toplum dışı bir İslamcılık olarak kodlamak istiyorlar.

Bu nedenle, yakın tarihimizdeki her kalkışmada, bilinçli olarak önce İslami objelere saldırdılar.

Retrospektif bir gözlemle Türkiye’nin demokratikleşme iradesine karşı devreye sokulan tüm saldırılar, İslam’a yönelik saldırılar olarak planlandı.

Böylece tepesine tepesine vurulan Müslüman kimlik, kabukla yetinen İslamcı bir çizgiye çekiliyor.

Bağlamından kopuk nice ezber diskurlar altında, kapalı bir eğitim modelinden geçen dindar topluluklar içinden çekilip alınan gençler bu oyuna sürülüyorlar.

Eski düzen, Milli Görüş’ü düz İslamcı Görüş yapmak istiyor. Eski düzen, demokratik muhafazakâr hareketi, kuru bir İslamcı harekete dönüştürmek istiyor. Eski düzen; dindar aile çocuklarını, ezberinde bir ayet bile olmadan duygusallıkla İslamcı militan yapıyor. Ülkücülüğü yeniden üretiyor!

AK Parti savunma refleksiyle, bazen zorunluluk bazen gereklilik bazen de basiretsizlikle bu hali tersinden besliyor.

Biteviye saldırılarla toplum, “İslamcılar ve diğerleri” şeklinde bölünmek istendi. Hedeflerine ulaştılar. Bu süreçte, diğer partilerin çatısı altında tercih kullanan kitleler duygu olarak AK Parti’den bir bir koptu.

Tam bu geçişte, HDP olayı patlak verdi. AK Parti; alışkanlıkla, kendine iki büyük zafer kazandıran aynı referansla, HDP’ye akışı durduracağını düşündü. Yanıldığını o gün anladı.

Hatasıyla sevabıyla devlet ve hükümet eliyle önü açılan Kürt kimliği, yanlış adrese yöneldikleri fark edilince yine devlet ve hükümet eliyle İslam referansı temelinde (İslamcılık) kontrol edilmek istendi. Ters tepti, bu siyasetle İslam referansı yara aldı.

Bugün Türkiye’nin dönüşüm iradesi, İslamcılıkla kendini azaltıyor. İslamcılık, Muhafazakâr demokrasinin alanını daraltıyor.

Yeni dünya konseptinde Müslüman coğrafyanın ihtiyacı olan “Müslüman demokrasi”; Müslümanların hataları ve dayatılan İslamcılık eğilimleri nedeniyle tarih sahnesine çıkamadan hastalandı.

Gelinen noktada alternatif bir ufuk olarak “Müslüman demokrasi” tartışılmalı.

Hatta bir tür Müslüman laiklik, özgün ve yerel formlara dökülerek teknik bir yönetim biçimi olarak entelektüel gündem olmalı.

Kendi kendine devre dışı kalmadan, tıkanıklığın önü bir şekilde açılmalı.

Yazının güne dair konteksini de kurmalı.

Bu seçimlerde ve bundan sonraki süreçte kamuoyuna açık her mecrada; hazır, ideolojik ve direk mesaj içeren, başka çatılar altında yaşayan Müslüman toplulukları ayrı tutan dini söylemlerden uzak durmalı.

En basit ve en yalın haliyle; artık herkes her şeyi biliyor. Bu çelişki temelinde kritik çatışma kazanıldı. Şimdi bu müktesebatı heba etmemenin stratejisini bulmalı.

Muhafazakâr demokrasinin kadroları, bu toplumda, İslami söylemde maksimum ufka ulaştılar, önce bunu görmeli. Her insan bulunduğu yerde İslam’ı hakkı ile yaşar, herkes buna tanık olur, en iyi İslamlık budur.

Gerekmedikçe din atmosferinden geçirmeden, bizatihi devlete, bireye ve topluma dair, yaralı bilinçlere, inanışlara, mezheplere, meşreplere dair, bizatihi yaşama; kültürel, sosyal, psikolojik, siyasi ve ekonomik iyileşmeye dair konuşmalı.

Dikkat, ön tarafta iyi kamufle edilmiş kapan var.

Ayağınızı bir adım yana atın.

Tunus deneyimini göz ardı etmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s