Yüzleşmek için çok geç!

Hüseyin Kartal’ın anısına

Annemin vefatından sonra herkesin sadece bu durum ile ilgileneceğini sanmıştım.

Ancak dışarı çıktığımda hiç kimse beklediğim “merhameti” göstermedi bana.

O günden itibaren; “bu ifade annesini kaybeden birinde olur ancak, acını anlıyoruz ” demediği için “insana” küstüm, dönüşünü aynı şakul üzere sürdüren, sahip olduğu her şeye normal halinize devam edin diye fısıldayan “dünyaya” küstüm, başımı çevirdiğimde saatlerce beklememe rağmen gökte bir işaret görmediğim için “tabiata” küstüm.

Yollara baktım, trafik her zaman ki la-kayt haliyle akıyordu. Ne bir tanesi dörtlü flâşörünü yakmıştı, ne hatırım için kornaya basan vardı, ne de Allah için dişleri dökülmüş yaşlı insanlar da gördüğümüz gibi iki dudağını ağız içine doğru çekerek meyus gözlerle bana bakan. Her araç, her şoför her zaman olduğu gibi yol kenarında duran her varlığı bir an önce geride bırakmak için çaba gösteriyordu.

Ağaçlar, fundalıklar yeterince meşguldüler. Gövdeleri, dalları ve yapraklarıyla rüzgâra karşı bıkıp usanmadan aynı seslerle direnç gösteriyorlardı. Bana ayıracakları bir dakikalarının bile olmadığını daha o an fark ettim.

“Kendimi” yanlış yazdım “annemi” kaybettiğim için mi yoksa yer-gök-herkes bu acıya istediğim gibi değil kendilerinin uygun gördüğü gibi davranarak “çok duyarsız” kaldıklarını için mi bilmiyorum üzerinden yıllar geçmesine karşı tadım hiç eskisi gibi olmadı.

Travmanın ne kadar büyük olduğuna tanıklık ettiğim için sanıyorum bundan sonraki ömrümün vefa süresince de aynı kekremsiliğim devam edecek.

Değerli romancı Hüseyin Kartal’ın vefat haberi bana ulaştığında belki de bu yüzden metanetle karşıladım.

“Allah’tan geldik Allaha döneceğiz Kadir Bey başımız sağ olsun.”

Bu ifadeleri telaffuz ederken kendimi suçüstü yakaladım. “Yapma ya, demek Allah’tan geldik Allah’a döneceğiz başın sağ olsun kardeş ha!”

Ben de diğer “adi” insanlar gibi olmuştum.

Annemin vefatı günlerinde “adileşen” bütün eşya, tüm nas, bilumum cann gibi.

Acaba dedim bu bir döngü mü?

Annemin vefat günü kınadığım insanlar, ağaçlar, yollar, dağ, taş, dünya ve tabiat belki de benim Hüseyin beyin vefatı karşısında metanetimi var eden benzer bir özel neden dolayısıyla bana duyarsız görünmüştü?

Bana kastedildiği için duyarlılığım törpülenmişti bunu anlıyorum. Ayrıca Hüseyin Kartal’ın yakınları vefat günü görselerdi demek ki bana, bu da “adi” insan derlerdi, eminim.

Acaba insanlar bir bir kendilerine “kastedildiği” için mi duyarsız algılanıyorlardı?

Yoksa onların ki bir duyarsızlık değil aslında bir metanet miydi ya da ne bileyim bir etme-bulma dünyası çarkı mı bu?

Acaba ağaçlar, yollar, dağlar, taşlar, yeşillikler, dünya ve kâinat da daha önce kendilerine yapılan hoyrat kasıtlar nedeniyle mi empatilerini yitirdiler?!

İnsan kendi elleriyle harsı ve nesli, havayı, karayı ve denizi, yeşili ve suyu on bilerce yıldır helak ederken, fesat ederken ve kirletirken düşünmeyecekte onlar mı bir vefatla özlerine döneceklerdi?

İnsan diğer insanın kurdu olunca iyi de sıra kendine gelince mi insanlık arayacaktı?

Bu apaçık bir egoizm değil mi? Hepimiz yaşamı yöneten sinsi bir bencilliğin, hodbinliğin tiyatro oyuncuları mıyız?

Bu drama nedeniyle “İnsana ellerinin kazandırdığından başkası yoktur” ayeti sizi de sarsmıyor mu şimdi?

Yoksa ben annemi kaybettiğim gün yaşadıklarımla kendimle mi yüzleşmiştim?

Herkes benim gibi uzun bir süre bu varoluşsal yüzleşmeyi ertelerse; insanın insana, dünyanın insana, tabiatın insana ve Allah’ın insana “küsme durumu” daha kaç mevsim sürer?

Hüseyin Kartal’ın vefat günü aynanın karşısına geçtim, işaret parmağımı orta parmağımın üzerine koyarak yaptığım Küs İşareti’ni aynadaki aksime doğrulttum, parmaklarımı çözdüm, başparmağım ile “şahadet” parmağımı daire şekline getirerek Barış İşareti’ne dönüştürdüm.

Heyhat!

Yüzleşmek için çok geç!

omeraltass@gmail.com

twitter.com/omraltas

http://www.facebook.com/Ömer Altaş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s