Apo, Atatürk ve Gülen posteri

Devlet nedir?

8 Şubat 2015 Pazar günü, Kadıköy Meydanı’nda binlerce kişinin katıldığı bir miting yapıldı.

Alevi dernekleri, EMEP, Birleşik Haziran Hareketi, DİSK, KESK, TTB, TMMOB gibi sendika, parti ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra HDP’nin de katıldığı miting meydanında hem Atatürk hem Öcalan posterleri vardı.

Kadıköy mitingi açık, normal ve sıradan demokratik bir gösteriydi ama gizlediği hikmet büyüktü.

Bu miting, devlet olgusunun doğasına, bir kez daha ayna tuttu.

Devlet ve devlet-altı bütün yapılar esasında, aynı varlık. Aynı şekilde devlet ideolojisi ile devlet-altı ideolojiler, aynı varlığın müteselsil uzuvları.

Devlet hepsini kapsayan en büyük küme; Sağ, Sol, Ülkücülük, Türkçülük, Kürtçülük, İslamcılık, Nurculuk, Tarikatlar, Alevicilik, Ermenicilik gibi sivil ve ideolojik yapılar bu büyük küme içinde yer alan alt kümeleri oluşturuyor. Bu, devlet ve tebaa diyalektiğinin tabiatıdır.

Ne gariptir ki, her alt küme, kendini, devletten ve devlet ideolojisinden bağımsız sanıyor ve sunuyor!

Türkiye’de tüm siyasi yapılar, ne kadar güçlü bir karşı duruş sergilerlerse sergilesinler sonuçta devletin unsurudurlar. Devrimci sol örgütler; devlet-dışı değil, sadece müesses düzenin sol yanıdır. Muhalif olsun ya da olmasın dini oluşumlar, rejim-dışı değil, kurulu düzenin harcıdır. PKK hareketi, devlet düzeninin bizatihi kendisidir, ters yüzüdür.

Devlet denilen olgu, aslında, bu ve benzeri sözde yapısal çelişkilerin toplamından ibaret.

Devletin doğası, kendinden olmayanı yok etme esasına dayanır. Devlet, silahlı ya da sivil bir hareketi yok etmiyorsa, bu devletin, söz konusu hareketi devletin bir parçası olarak gördüğü anlamına gelir. Devletin tahammül ettiği; devletin uzvudur.

Bu örgütler, ister Komünist olsun, ister dini esaslı, ister bağımsız Kürt devleti referanslı bir örgüt olsun fark etmez.

Türkiye’deki tüm politik, ideolojik yapılar, bu fıtrat ve objektivite nedeniyle hem örtülü devletçidir, hem örtülü Kemalisttir.

Ana güç, kendine karşı hamle yapan alt güçleri imha ediyorsa ancak bu; gerçek bir karşıtlığa işaret eder. Dersim olayı, Şeyh Sait isyanı, Ermeni sürgünü, İskilipli Atıf’ın idamı gibi yakın tarihi hadiseleri bu çerçevede bir şerit gibi gözden geçirmekte fayda var.

Her renkten, yaşayan Devrimciler ve yaşamaya devam eden bağımsızlıkçılar, bu olguya, hayır olamaz diye itiraz etseler bile, fotoğraf bu.

Devlet karşıtı ideolojik gruplar, yabancı bir devletin ordusuna katılıp Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı birlikte saldırıya geçmedikleri sürece bu akıbet, onları, eliyle koymuş gibi gelip bulacaktır.

Kadıköy mitinginde, herkesin gözü önünde Atatürk posteri ve Apo posteri yan yana taşındı. Türkiye bunu gördü.

Aynı şekilde, son yıllarda, bir takım İslamcılar, Nurcular, Kürtçüler, Türkçüler, Ulusalcılar, Solcular, Laikler, Liberaller eski devleti omuz omuza savundu.

Şimdi boyut değiştiren ülke konjonktüründe de benzer bir öykü okuyacağız.

Bugün Türkiye’de yeni bir devlet kurulmuyor. Yeni bir devlet nizamı kuruluyor. Devlet, yeni rejimi kendi kontrolünde inşa ediyor. Bu nedenle “Cumhuriyet yıkılıyor, yeni Osmanlı kuruluyor” tartışmaları yersizdir. Rolünü abartanları bir taraf bırakırsak; ne yıkılma ne de kurulma yok; aynı istikamette yoluna devam etme var.

Eski devlet düzeninin unsuru olmaya devam eden, etmek isteyen kişi ve yapılar tarih sahnesinden çekilecekler.

Yeni devletin sisteminin de farklı ideolojileri, mezhepleri, inanışları, dinleri olacak. Onlar da devletleriyle birlikte çalışacaklar. Bazıları devlete karşı çok sert bir duruş sergileyecek, bazıları tam biat edecek ama alt unsur olarak tanımlanacaklar.

Yeni devlet, bugün ve ileri dönemde bir yapıyı yok etmiyorsa, endişelenecek bir durum yok demektir.

Aydını ve kitlesiyle; Liberaller, Laikler, Kemalistler, Ulusalcılar, Aleviler, Solcular, Kürtçüler ve Türkçüler son yıllarda baş döndürücü gelişen olayları ve ülkenin dönüşüm tarzını kafalarında boşuna büyütüyorlar. Orta yerde abartılacak hiçbir şey yok. Devlet, eski devletin devamı. Devlet Türkiye Cumhuriyeti’ni değil Kemalist ideolojiyi tasfiye ediyor. Yeni bir yazılımı devreye sokuyor. Yeni devletin sorunu, kendini gerektiği gibi izah edememesi.

Yeni devlet, eninde-sonunda Gezi vandallarıyla barışacak, hatta 6-7-8 Ekim Kobani olayları barbarlarıyla da barışacak.

Öyle görünüyor ki, yeni devletin masaya oturmayı asla kabul etmeyerek, tamamen yok edeceği tek yapı; Paralel örgüt olacak.

Kadıköy’de, Taksim’de, Trabzon’da, Diyarbakır’da, Apo posteri taşınabilir, Ethem Sarısülük posteri taşınabilir, Atatürk posteri taşınabilir, Mahir Çayan posteri taşınabilir, antikapitalist dövizler taşınabilir ve bunların hepsi ve daha fazlası bir mitingde bir araya gelebilir ama yeni dönemde hiçbir meydanda Fethullah Gülen’in posteri taşınamaz. Devlet Bermekiliğe ve casusluğa izin vermez.

İbn-i Haldun’un da izah ettiği gibi, Bermekiler; Abbasi devletinin kendilerine tanığı imkanları ve haremine kabul etmesini bir zaman sonra istismar ettiler. Vergilerin toplanması gibi devletin en kritik noktalarına Bermekileri atadılar. Öyle bir zaman geldi ki, Abbasilerin kendi tebaası ve dış devletler, Abbasi devletiyle değil Bermekilerle işlerini gördü. Bermekiler, iki batın sonra muazzam bir ekonomik ve siyasi imtiyaz elde ettiler. Haşhaşilik, cemaatin psikolojisi için iyi bir tanım ama Bermekilik, Paralel yapının devlet ile ilişkisinin en iyi tarihi örneğini oluşturur.

Paralel yapıyı, geri dönülemez noktaya taşıyan Haşhaşi örgütlenmesi ve Bermeki ihaneti değil sadece, üstüne, yabancı devletlerle kurduğu ilişkidir.

Bu nedenle, küresel bir müdahale olmadığı sürece yeni devlet nizamı, Gülen hareketine, Abbasiler’in Bermekilere yaptığının benzerini yaparak tamamen tasfiye edecek.

Güncel olayların sıcaklığında, ne devletin doğasının siyasal hareketleri nereye taşıyacağını unutmalı ne de sahnede görünenlerle yetinmeli!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s